A hobbi asztalos amatőr szinten űzi azt, amit a szakemberek. Mint minden tevékenységnek, ennek is megvannak a maga szintjei.

Vannak, akik teljesen a nulláról kezdik, egyszerűen csak azért, mert szívesen barkácsolnak a műhelyükben. Vannak, akik folyamatosan tanulnak és képzik magukat, hogy egyre szebb, minőségben és időtállóságban is megfelelő termékeket készítsenek. Persze ott vannak azok is, akik addig nem állnak meg, amíg profikat megszégyenítő módon csodaszépen végzik el az asztalosmunkákat. Nagyon változó, hogy ki mennyire veszi komolyan a hobbiját és ki mennyi időt, energiát vagy pénzt invesztál vele. Ami viszont biztos, hogy néhány profi tipp minden hobbi asztalos számára jól jön.

hobbi asztalos
Mit is jelent az, ha valaki hobbi asztalos?

Sokan vannak, akik imádnak fúrni, faragni, kisebb-nagyobb bútorokat, lakberendezési tárgyakat készíteni. Mindezt azonban csak hobbi szinten űzik, mert más szakmában találták meg önmagukat.

Őket hívjuk hobbi asztalosnak.

Vannak, akik kizárólag saját használatra készítenek tárgyakat, míg mások alkalomadtán el is adják, ha van rá jelentkező. Bárhogy is legyen, nekik általában van a lakásuk, házuk mellett egy kis asztalosműhely, ahol dolgoznak. Minél komolyabb szinten űzi valaki ezt a szakmát, annál több felszerelés, berendezés található a műhelyében.

Hogy néz ki egy hobbi asztalos műhely?

Ha erre röviden szeretnénk válaszolni, akkor azt mondhatnánk, hogy úgy, ahogy egy profi. Attól, hogy valakinek nem ez a hivatalos szakmája, még nem jelenti azt, hogy ne űzhetné profikat megszégyenítő módon ezt a mesterséget. Érdemes minden fontos eszközt, szerszámot és munkagépet beszerezni, ami az asztalosmunkák szakszerű elvégzéséhez kell.

Az asztalosműhely kialakítása tekintetében érdemes azt az elvet követni, hogy legyen jól felszerelt és praktikus.

hobbi asztalos munkak

Bármilyen eszközt, bútort vagy kelléket is szerzünk be, figyeljünk rá, hogy megbízható cégtől vásároljunk és a minőségi termékek közül válasszunk. A hobbi asztalos gépek között mindenképpen meg kell említenünk a fúrót, csiszolót, fűrészt, de természetesen ez csak néhány a sok közül. Mivel ez a szakma nagy százalékban a fa megmunkálásához, feldolgozásához kapcsolódik, ezért a különböző faipari gépeket is érdemes beszerezni.

A legfontosabb faipari gépek, amelyek nem hiányozhatnak a hobbi asztalos műhelyből:

• Szúrófűrészek
• Orrfűrészek
• Körfűrészek
• Rezgő- és szalagcsiszolók
• Gérvágók
• Marógépek
• Gyaluk, gyalupadok
• Egyéb faipari gépek

Mindenekelőtt a jó munkához nélkülözhetetlen egy profi munkapad.

Az asztalos munkapad jellemzően egy magas és hosszú asztal, ami lehetőséget ad a kényelmes munkavégzésre.

munkapad

Fontos, hogy kellőképpen terhelhető legyen, hiszen sok esetben nehéz tárgyak, munkagépek súlyát is el kell bírnia. Jellemzően úgy kerül kialakításra, hogy egy részén lyukak vannak, amiken keresztül a munkavégzés közben keletkező hulladék le tud esni.

Profi tippek kezdőknek

Hobbi asztalosként először is az alapvető szerszámok használatát kell elsajátítani.

Idetartozik például az illesztőfűrész, csavarozógép, fúrógép, csiszológép és a kézigyalu. A különböző asztalosmunkák során előfordulhat, hogy műszaki rajzokat kell olvasni, így ennek a tudományát sem árt elsajátítani. Bármit is csinálunk, a mérési feladatok szinte mindig napirendre kerülnek. Emiatt azt is meg kell tanulni, hogy miként kell pontosan mérni, jelölni a munkadarabon. Asztalosként főleg faanyagokkal kell dolgozni, így annak megismerésére is érdemes időt, energiát szánni. Ilyenekre gondolunk, hogy például tisztában kell lenni a szálirány jelentőségével, a nedvességtartalom, illetve a keménység szerepéről. A fának rengeteg előnyös és kevésbé előnyös tulajdonsága van, amelyekkel mind tisztában kell lennünk. Még akkor is, ha csak hobbi szinten foglalkozunk a szakmával. Bármilyen munkába is kezdünk bele, a felületkezelés roppant fontos lépés, aminek szintén megvannak a maga tudnivalói. Az előkészítés, a festés és a lakkozás is külön tudományok, amelyekről van mit tanulni.

Ezekkel a területekkel kell megismerkedni

Mint minden szakipari munkában, az asztalos mesterségben is nagy hangsúlyt kell fektetni az elméleti tudásra. Még akkor is, ha végül a gyakorlatban sajátítjuk el a tanultakat. Hobbi asztalosként is világos ismeretekkel kell rendelkezünk a bútorkészítés folyamatáról.

Hogyan lesz egy egyszerű farönkből íróasztal?

Tudnunk kell minden fontos lépést az előkészítő munkáktól egészen az íróasztal összeállításáig. Mielőtt a gyakorlatban is nekiállnánk, meg kell ismerjük a fűrészelés, gyalulás, csiszolás, felületkezelés mesterségét, illetve a különböző alkalmazott technikákat. Mivel veszélyeket is rejthet, ezért a biztonsággal és a munkavédelemmel kapcsolatban is széles tudással kell rendelkeznünk. Végül, de természetesen nem utolsósorban az alapszerkezetek kialakítása is egy fontos terület, amihez hozzátartozik a keretszerkezet/kávaszerkezet, illetve a különböző csapolások ismerete. Ezek ismeretében lehet nekiállni az egyszerűbb asztalos ötletek megvalósításának.

Három tipp a kezdéshez

Semmiképp se a nagyon bonyolult feladatokkal kezdjünk, hiszen beletörhet a bicskánk, a kudarc pedig elveheti a kedvünket a további próbálkozásoktól. A fa dohányzóasztal elkészítése remek lehet kezdésnek, de egy fapallókból készített, magasított virágágyásnak is bátran nekiállhatunk. Ha pedig a korábbi sikereinken felbátorodunk, akkor egy szép kis cipősszekrényt is elkészíthetünk. Ezek után pedig már csak rajtunk áll, hogy mibe vágjuk a fejszénket.

hobbi asztalos muhely

Ötletekből soha nem elég

Nem számít, hogy kezdő, haladó vagy profi asztalosok vagyunk, profi ötletekből nehéz kifogyni. Az interneten rengeteg blog, fórum és más platform van, ahonnan ihletet tudunk meríteni a bútorok, lakberendezési tárgyak készítéséhez. Ha rendelkezésünkre állnak a megfelelő szerszámok és munkagépek, akkor csak a fantázia szabhat határt annak, hogy milyen elképzelést valósítunk meg. A neten kifejezetten hobbi asztalos fórumokat is találunk, ahol az amatőr és profi barkácsmesterek megosztják az ötleteiket, tapasztalataikat és az elkészült műveiket egymással.