Régen sok ház mellett épült asztalos műhely, ahol az ezermesterek saját kezűleg szereltek, javítottak, bútort készített. Ki-ki a maga módján hobbiból vagy hivatásszerűen űzte az asztalos szakmát.

Ezek a műhelyek sok helyen még ma is megtalálhatóak, ahol nem bontották le vagy nem alakították át házrésszé. Másutt pedig, ahol nincsenek, a háztulajdonosok gyakran döntenek az otthoni asztalos műhely kialakítása mellett. Elvégre miért is ne?! Egy külön helyiség mindig jól jön a barkácsoláshoz, bútorkészítéshez, kisebb-nagyobb szerelési munkákhoz. Hogyan érdemes kialakítani? Milyen felszerelések, berendezések szükségesek hozzá?

Otthon asztalos műhely? Naná, ez egy szuper ötlet!

asztalos muhely
Ha szeretjük elütni az időt az asztalosmunkákkal, akkor mi sem jobb ötlet, mint egy otthoni műhely létesítése.

Így bármikor, amikor kedvünk, időnk van, tudunk foglalkozni ezzel a mesterséggel. Ráadásul bármilyen eszközt, gépet, felszerelést könnyedén beszerezhetünk. Még olyanokat is, amelyekről néhány évvel ezelőtt csak álmodozhattunk. Amennyiben igényt tartunk egy saját bejáratú műhelyre, akkor azt a házunk mellett is felépíthetjük vagy átalakíthatjuk az egyik melléképületet is.

A műhelyünk olyan legyen, amiben igazán otthonosan érezzük magunkat – ez amolyan ökölszabály, amit érdemes szem előtt tartani. Minden eszköz, gép, szerszám beszerzése persze nem egyik napról a másikra szokott történni. Egyrészt azért, mert nem biztos, hogy már az első napokban tudjuk milyen eszközökre lesz szükségünk. Másrészt pedig azért, mert mindent egyszerre beszerezni eléggé költséges mulatság. Természetesen, ha van rá keret, akkor ez is egy jó megoldás lehet. Ami nagyon fontos, hogy megbízható cégtől vásároljunk és mindig a minőségi eszközök mellett tegyük le a voksunkat. Mivel manapság rengeteg különböző termék áll a rendelkezésünkre, érdemes időt szánnunk a nézelődésre. Ha pedig szükségét érezzük, akkor egy szakember véleményét is kikérhetjük.

Asztalos műhely felszerelése

asztalos muhely kialakitasa

A profi munkához többféle eszközre, szerszámra és berendezésre is szükség van.

Az asztalosok nagyon sokféle szerszámot használnak, amelyek lehetnek mechanikusak és elektromos kivitelek is.

A legfontosabbak közé sorolhatóak a vésők, csiszolók, fogók, kalapácsok, fűrészek.

Mivel a munkák során szinte minden esetben kell mérni valamit, ezért a mérőeszközök beszerzéséről sem feledkezhetünk meg az asztalos műhely kialakítása során. Idetartoznak például a mérőszalagok, colstokok, tolómérők, vízmértékek, illetve derékszög mérők is. Ma már nagyon sok mérőeszköz professzionális változatban is elérhető, amelyek az átlagosnál gyorsabb és kényelmesebb használatot tesznek lehetővé.

Természetesen nem feledkezhetünk meg a ráspolyról, gyaluról, csiszológépről sem, mert ezek szintén elengedhetetlenek az asztalosmunkák elvégzésekor. Mivel az asztalos szakma veszélyeket is rejteget, ezért nem árt elővigyázatosnak lenni. Érdemes a megfelelő kialakítással rendelkező ruhákat és lábbeliket is beszerezni, amelyek egyrészt növelik a munkavégzés hatékonyságát, másrészt pedig védelmet biztosítanak.

Az asztalos szakma egyike azoknak a munkáknak, amelyek nagy felfordulással, por, piszok és más hulladék, szennyeződés termelődésével jár.

Fontos tehát, hogy a környezet tisztán tartására is kellő figyelmet fordítsunk és beszerezzük a tisztításhoz, takarításhoz szükséges gépeket. Gondolunk itt például azokra a porszívókra, amiket ipari környezetben is hatékonyan lehet használni. Érdemes egy kisebb kialakítású, kézi porszívót is beszerezni, amivel a munkafolyamat közben is tisztán tudjuk tartani a munkaasztalunkat vagy a közvetlen környezetünket.

A takarításról, munkakörnyezetünk tisztán tartásáról nem szabad megfeledkeznünk, hiszen a port, illetve más mikroszkópikus anyagokat nem túl egészséges beszívni. Erre különösen akkor kell figyelni, amikor kezelt fával dolgozunk, ami már volt festve vagy lakkozva előzőleg. Ugyanígy a nagy zaj, a földre eső éles tárgyak vagy a szálló törmelék is tartogat veszélyeket. A legfontosabb védőeszközök közé tartozik a füldugó, szemvédő, kesztyű és a maszk.

otthoni asztalos muhely
Egy asztalos műhelyt kedvünk szerint fejleszthetünk a végtelenségig.

Hogyha igazán elhivatott hobbinkká válik a barkácsolás, akkor érdemes folyamatosan bővítenünk a szerszámainkat, felszereléseinket, védőeszközeinket.

Összefoglalva tehát ezekre mindenképp szükség van egy profi asztalos műhelyben:
• vésők, csiszolók, fogók, kalapácsok, fűrészek
• mérőeszközök (pl. mérőszalag, tolómérő, colstok, derékszögmérő stb.)
• ráspolya, gyalu, csiszológép
• ipari porszívó, kézi porszívó
• megfelelő ruha és lábbeli
• védőeszközök (pl. füldugó, szemvédő, kesztyű, maszk stb.)

Az asztalos műhely engedélyei

asztalos muhely engedelyei

Örökzöld kérdés, hogy kell engedély az asztalos műhely létrehozásához?

Ha igen, akkor milyen engedélyek szükségesek hozzá? A válasz nem ennyire egyszerű, ugyanis több tényezőtől is függ, hogy kell engedély, illetve milyenek kellenek. Nem mindegy például, hogy valaki hobbi szinten vagy pedig hivatásszerűen foglalkozik a szakmával. Ez utóbbi esetben az elkészített bútorokat, lakberendezési tárgyakat nem feltétlenül csak saját használatra készíti, hanem el is adja azokat.

Amennyiben hivatalosan szeretnénk foglalkozni eme nagyszerű mesterséggel, akkor számolnunk kell azzal, hogy az asztalos műhely létesítése telephelyengedély-köteles. Idesorolható többek között a fűrészáru, falemez, ülőbútor, irodabútor, konyhabútor és egyéb bútorgyártás. Az engedély kérés egy kérelem beadásával történik, amiben részletesen be kell mutatni a tevékenységet és a telephelyet. Mint minden új telephely létrehozásakor, ez esetben is szükség van a különböző szakhatóságok közreműködésére. Gondolunk itt például a tűzvédelmi, munkavédelmi és környezetvédelmi hatóságokra.

Amennyiben az asztalos szakmát csak hobbi szinten szeretnénk űzni, akkor jóval kevesebb engedélyre lesz szükségünk. Ez esetben az általános építésügyi előírások, szabályok érvényesek és ugyanazokat az engedélyeket kell kikérni, mint amit alapesetben egy garázs vagy más melléképület létesítésekor igényelnénk.