Egy hobbiasztalos kiváló szakértelemre tehet szert, hogyha sikerül kiismernie ennek a szakmának minden csínját -bínját.
Ehhez pedig nincs szükség másra csak kitartásra, a munka szeretetére és a megfelelő eszközökre. Ez így elsőre egyszerűnek hangzik, de mégis mire van szükség ahhoz, hogy valakiből egy remek hobbiasztalos legyen.
Kiből válhat hobbiasztalos?
Aki szeret a kezeivel dolgozni, az biztosan élvezni ezt a könnyebb fizikai munkát, ami nem mellesleg elég sok kreativitást igényel. Elvégre nem mindegy, hogy egy régi bútort szeretnénk újjá varázsolni, vagy egy teljesen új bútordarab legyártására készülünk.
A szabadidő az hatalmas kincs, de sokaknak csak elég kevés adatik meg. Ezért nem árt előzőleg átgondolni, hogy valóban jó ötlet-e beszerezni azokat az eszközöket, amire szüksége lehet egy hobbiasztalosnak.
Ha pedig jut rá idő, akkor egészen különleges dolgokat lehet életre kelteni a világ egyik legtermészetesebb alapanyagából a fából. Szobrok, fa játékok, kerti bútorok egész seregét tervezhetjük meg, hogyha már annyira jók vagyunk.
Fontos a szerszámok ismerete, hiszen ezek nélkül hiába működik az elmélet, nem fogunk létre hozni semmi maradandót, amivel lenyűgözhetjük a családot. Ha már beszereztünk mindent és elsajátitottuk az alapokat, akkor érdemes valami könnyűvel kezdeni, mint amilyen pl. egy könyvespolc, kisasztal vagy virágtartó.
Faeszterga házilag? -Takarékos megoldás
Tény, hogy nem tartozik a legolcsóbb elfoglaltságok közé a hobbiasztalos, mivel a faanyagára is jelentős ugráson ment keresztül az elmúlt időszakban, illetve az alapszerszámokon kívül vannak más olyan eszközök is, amikre szükség lehet a munka során. Az munkadarabok megformálása szempontjából sokkal könnyebb dolgunk lesz egy faeszterga használatával. Ennek a beszerzése viszont elég komoly költségeket von maga után. Ha csupán hobbi szinten barkácsolunk, akkor talán mi magunk is elkészíthetjük a saját fa esztergánkat házilag. Erre viszont tényleg csak azok vállalkozzanak, akik valamilyen szinten jártasok a barácsolás terén, mert forgó géppel dolgozni, mindig nagyon veszélyes.
Faesztergát készíthetünk egy régi, már nem használat fúrógépből, ami nagy fordulatszámon dolgozik és elég erős ahhoz, hogy pörgesse a faanyagot. Egy egyszerű véső segítségével pedig hozzáláthatunk a forgácsoláshoz, hogyha valóban így szeretnénk megoldani a dolgot. Egyébként használtan is lehet vásárolni jó állapotban lévő faesztergákat. Azok még mindig biztonságosabbak, mint a fúrógépes megoldás.
Faipari szerszámok közül még mit érdemes beszerezni?
Például egy szalagfűrész is jól jöhet, mert ezzel gyerekjáték az ívelt vágatok kivitelezése. Hogyha egészen egyedi darabokat szeretnénk létrehozni, akkor egy felsőmaró beszerzésének a gondolatával is eljátszadozhatunk. A tökéletesen sima felületek érdekében valószínűleg egy csiszológépre is szükség lesz az kézi gyalugép mellett. A nagyobb faipari szerszámok közül az egyik legalapvetőbbnek az asztali körfűrész számít.
Mindez szép és jó mindaddig amíg nem parancsol megálljt a pénztárcánk. Viszont, ha az anyagi forrásaink nincsenek kiapadóban akkor még mindig ott a szükséges hely kérdése. Ha nincs hol elhelyezni egy asztali körfűrészt, akkor más alternatíva után kell néznünk. Ilyen lehet például egy kézi körfűrész.
Na de a méretre szabott munkadarabokat össze is kell illeszteni. Itt kezdenek el bonyolódni a dolgok. Mi a helyzet az illesztésekkel? Ez is csak addig számít bonyolultnak, ameddig meg nem tanuljuk kezelni a gérvágót. Természetesen, ha van lehetőségünk, akkor érdemes inkább az elektromos változat mellett dönteni. De használhatunk sokkal olcsóbb gérvágó ládát is, ez viszont kevésbé tartós, illetve precíz megoldás.
Kézi gyalugépre is szükség lesz?
Tény, hogy minél szélesebb a repertoárunk, annál könnyebb dolgunk lesz a projektek kivitelezése során. De, ha egy szerszám hetekig hever elfeledetten a sarokban, akkor arra kidobott pénzként is tekinthetünk.
De miért merül ez fel pont a kézi gyalugép kapcsán? Mert nem mindegy, hogy milyen munkaanyagot tudunk beszerezni. A nagyobb barkácsáruházakban sok helyen már készre gyalult termékek szerezhetőek be. Ezeket legfeljebb csak csiszolni kell itt-ott mielőtt elkezdenénk a festést vagy lazúrozást. De, ha nincs lehetőségünk ilyen munkaanyagot beszerezni, akkor a nyers fa is megteszi. Ebben az esetben több munkára kell számítanunk és bizony ebben fontos szerepet fog játszani a kézi gyalugép is.
Praktikus barkács ötletek áradatában
Tehát eddig minden adott ahhoz, hogy hobbiasztalos váljon belőlünk. Megvan az ambíció, kézügyességből sincs hiány, a műhelyben vagy a garázsban elegendő hely áll a rendelkezésünkre és még egy elég szép szerszámgyűjteményt is sikerült összehozni. A szerszámokra visszatérve, a fent leírtakban a speciálisabb eszközök kerültek felsorolásra, de az olyan alapvető eszközökről sem szabad megfeledkezni, mint az asztalos kalapács, fúró-csavarozógép, kézi csavarhúzó, gumikalapács vagy a különféle kézi fűrészek.
Már csak ötletekre van szükség. Ha túlteng bennünk a kreativitás akkor nem kell a szomszédba mennünk ihletért. De néha kell egy kis segítség egy kezdő hobbiasztalosnak. Az internet természetesen a segítségünkre lesz. A YouTube-on, Pinterest-en, nincs hiány praktikus barkács ötletekből. De felkereshetünk külön, az ezzel a témával foglalkozó fórumokat is, ahol más hobbiasztalosok osztják meg a tapasztalataikat egymással.
A kerti bútor készítés házilag nem álom többé
Mert a könyvespolctól bizony előbb-utóbb el fogunk jutni odáig, hogy hobbiasztalosként már a kerti bútor készítés házilag sem fog akadályt jelenteni. Miért jobb elkészíteni, mint megvenni? Mert nincs annál jobb érzés, amikor sikerül valami maradandót alkotni, ráadásul az ilyen projektekbe teljes mértékben bele vihetjük a saját stílusunkat, ami egészen egyedi végeredményhez vezet. Nem beszélve arról, hogy az alkotói szabadság adta lehetőségeknek hála így teljesen személyre szabhatjuk a kerti bútorainkat.