Egy ősi mesterség, amire a legtöbben manapság már csak hobbiként tekintünk. Viszont ma is élnek még a nagyvilágban olyan mesterek, akik a fafaragás művészetét tökélyre fejlesztették. Ők azok, akik azonnal meglátják a különböző formákat, mintákat és a szerszámaik segítségével lehántják a felesleget a fák törzsében rejlő műalkotásokról. Egy maroknyi fadarabbal is képesek csodát művelni a képzeletük és a kézügyességüknek köszönhetően.
Ha bárki el szeretné sajátítani a fafaragás alapjait, annak megvan rá a lehetősége, hogy jelentkezzen az ezzel kapcsolatos tanfolyamokra és oktatásokra. Kitűnő elfoglaltságnak számít, hiszen teljesen egyedi alkotásokat készíthetünk a saját és mások örömére egyaránt. Nem mellesleg nyugtató hatása van, egészen kikapcsolja az embert, miközben aprólékosan vési, csiszolja, formázza a fát. Feltéve, ha sikerült elsajátítani a faragószerszámok használatát. Ellenkező esetben több bosszúsággal jár a fafaragás, mint elégedettséggel.
Okosan a fafaragás során!
A kezdők gyakran beleszaladnak abba a hibába, hogy rosszul választják ki a faanyagot. Hiába a profi faragókészlet, mégis nehézségekbe ütköznek és ez gyakran a fa keménysége miatt történik. Tehát érdemes puhafával kezdeni a fafaragást. Kezdetben gyakorolhatunk a különböző minták kivésésével. Ezt követően már próbálkozhatunk az egyszerűbb alakzatok kifaragásával. Kezdetben nem érdemes egy méregdrága fafaragó készletet beszerezni, hiszen az első néhány alkalmon múlik, hogy kitartunk-e az elhatározásunk mellett, miszerint a fafaragás művészeivé válunk, avagy sem.
„A türelem rózsát terem“ szokták mondani és azt is sűrűn mormolhatjuk magunkban, hogy a „gyakorlat teszi a mestert“. Néhány hét elteltével már egészen látványos alkotásokat készíthetünk. Csupán össze kell hasonlítanunk a legutóbbi fafaragványt a legelsővel. A különbség szembeötlő lesz. Ha már idővel sikerült elérjünk egy bizonyos szintet, akár sajátkezűleg készített ajándéktárgyakkal is meglephetjük a szeretteinket. Arról nem is beszélve, hogy különféle használati tárgyakat is készíthetünk, amik nem csak eszmei értéket képviselnek, hanem gyakorlati hasznuk is van a mindennapok során.
Például a fafaragás során készíthetünk evőeszközöket, kulcstartókat, poháralátéteket. Idővel az egész kertet, udvart feldíszíthetjük az alkotásainkkal, amiket a fafaragás alkalmával készítettünk. A fafaragásnak létezik egy extrémebb ága is, amihez láncfűrészt használnak. Ezt viszont mindenki csak saját felelősségre próbálja ki, mert a munkaeszköz sokkal nagyobb és veszélyesebb a fafaragáshoz használt tradicionális szerszámoknál.