Bútor felújítás ötletek, különösen a manapság közkedvelt vintage stílusra hangolva?
Bizony, az internet végtelen tárházát kínálja a lehetőségeknek, ám sajnos a tapasztalat azt mutatja, sokan félnek belevágni a fejszéjüket a régi bútorok felfrissítésébe. Ez a cikk elsősorban azoknak íródott, akik érzik magukban a kellő affinitást a régi bútorok felújítására, viszont kezdő barkácsoló lévén híján vannak a bátorságnak, illetve az alaptudnivalókkal kapcsolatos tudásnak.
Vessük bele magunkat a régi bútor felújításának káprázatos világába!
Megannyi előnyünk származhat abból, ha vadonatúj bútorok helyett a régi, akár valamilyen okból kifolyólag kiselejtezett darabok újragondolásának szavazunk bizalmat. Ha így teszünk, az ökológiai lábnyomunkat csökkentve a környezetet védjük, emellett pedig a pénztárcánknak is kedvezünk. Az pedig már igazán csak hab a tortán, hogy a bútor felújítás ötletek világában elmerülve felszínre hozhatjuk a bennünk szunnyadó kreativitást – az alkotás adta öröm pedig semmihez sem fogható, felbecsülhetetlen érték.
Bútor felújítás ötletek – hogyan készüljünk fel a feladatra?
A bútorok felfrissítése kétségtelen idő- és energiaigényes tevékenység – még abban az esetben is, ha „csupán” a dohányzóasztalt, és nem a nappali egész garnitúráját szeretnénk átfesteni. A festés egyébként is a projekt utolsó fázisai közé tartozik. Az adott bútort elő kell készíteni a megújulásra – bizony csiszolni, a festéket eltávolítani is nekünk kell majd, csakúgy, mint ahogy a sérült felületek kijavítása is ránk vár. Az i-n az a bizonyos pont, azaz a festés, sok órás munka után válik relevánssá. Mielőtt tehát feltűrnénk az ingujjat, mindenképpen mérlegeljünk, tervezzünk okosan, és lássuk át az előttünk álló munkafolyamat minden egyes lépését.
Vintage stílus házilag – egyszerű és nagyszerű tippek a kívánt hatás eléréséért
A bájos vintage stílus szerencsére újra a reneszánszát éli – s ennek mi igazán csak örülni tudunk! A vintage a 70-es, 80-as évek retro stílusa előtt élte aranykorát, ma pedig e trend újra visszagyűrűzött nemcsak a divatvilág, de a lakberendezés berkeibe is. A kifejezetten romantikus jegyekkel operáló lakberendezési ötletek megvalósítása pedig egyáltalán nem ördöngös feladat.
Bútor felújítás ötletek: elő az ecsettel
Ha a kiszemelt bútor készen áll a festésre, a bájos vidékies, romantikus stílusra hangolódva részesítsük előnyben a púder-, a fehér- és a világzöld színeket. Még soha az életünkben nem festettünk, és nem vagyunk biztosak a dolgunkban? Annál jobb! A vintage bútorok gyakorta kopottas hatásúak, így, ha a festés sem tökéletes, annál közelebb kerülünk az áhított végeredmény eléréséhez. Sőt! A már lefestett bútort is átcsiszolhatjuk itt- ott (például egy újragondolt komód esetében annak lábait) a végső lakkozás előtt, az eredmény egy minden ízében ízléses, mutatós, tipikusan „nagyi kedvence” darab lesz.
Létrából növénytartó? Miért is ne!
Az újrahasznosítás – no meg persze a rendkívüli kreativitás – jegyében nézzünk szét odakinn a fészerben, garázsban, egészen biztosan találunk olyan használaton kívüli tárgyat, aminek új életet adva különlegessé tehetjük a nappalit vagy a hálószabot. Remek ötlet a régi létrát itt-ott megcsiszolgatni, átfesteni, s íme: készen is van a vintage virágtartó vagy könyvespolc.
Vintage mosdószekrény lépésről lépésre
Kétségtelen, hogy a nedves, párás helyiségekbe szánt saját kezűleg renovált bútorokat sokkal körülményesebben kell felkészítenünk a használatra, mint azokat a modelleket, amelyeket száraz szobákban szeretnénk tartani. Abban az esetben, ha vintage mosdószekrényre vágyunk, nem kell feltétlenül méregdrágán megvásárolni azt: régi fiókos szekrényből, komódból is megalkothatjuk álmaink fürdőszobai kiegészítőjét.
Kézzel fogható minőség
A komód lecsiszolása, kijavítgatása után kezeljük azt a manapság népszerű -és szinte minden barkácsboltban beszerezhető- krétafestékkel. A szóban forgó, kiváló tapadásáról híres anyag előhozza a bútor patináját, arról viszont ne feledkezzünk meg, hogy a krétafestéket minden esetben lakkozni vagy waxolni kell az időtálló eredmény biztosítása érdekében. Ha az eredményt fokoznánk, a krétafesték száradása után a szimpatikus bútor festékkel is lekenhetjük a komódot, amit száradás után – az antik, vintage stílus jegyében- vissza csiszolhatunk a nekünk tetsző helyeken. Ha a festék megszáradt, utolsó fázisként zárjuk a projektet alapos lakkozással vagy waxolással – ez teszi majd igazán strapabíróvá az újdonsült mosdószekrényt. A lakk vagy wax hatására a bútor ellenállóvá válik a vizes környezettel szemben – ha úgy látjuk helyénvalónak, akár két rétegben is felvihetjük a választott vízzáró anyagot, ezáltal a projekt sikere is garantáltan előre borítékolható.
Valódi mosóként is funkcionálhat
A fentiekben felhozott példa, a vintage mosdószekrény természetesen az eredeti funkcióját is betöltheti, ha profi vízszerelő segítségét kérjük. A sokat látott és tapasztalt szakember minden probléma nélkül szerelheti be a mosdót és a csapot a home-made szekrénykébe, illetve csatlakoztatja a vízvezetékrendszerhez ezt a roppant trendi kiegészítőt. Persze az sem jelent gondot, ha csupán dekorelemnek szánnánk a felújított bútort. Ha nem kívánjuk hozzákötni a vízvezetékrendszerhez, használhatjuk azt a mindennapokban például piperésszekrénykének, illetve a száraz törölközők tárolásához is.
Ha színesben gondolkodunk: bútorfestés minták tárháza vár!
Nem a kézügyességünkről vagyunk híresek, viszont szeretnénk némi karaktert adni az átfestett bútornak? Igazi vintage mintákat varázsolhatunk a komódra vagy kisasztalra, méghozzá az ingyenesen letölthető sablonok segítségével. A Pinterest-en többszáz remek mintát találunk – a választásunkat tehát abszolút a személyes igényeink szerint alakíthatjuk. Kifejezetten vintage mintának minősülnek többek között az indás, búja ágak, a virágok vagy a színes madarak.
Bónusz tipp: az a bizonyos extra
Ha nem bíznánk a véletlenre a mosdószekrény vintage hangulatát, cseréljük ki a fiókok fogantyúját is. Az interneten számos remek terméket találunk a témában, s bár ez némi plusz kiadással jár, a végeredmény garantáltan magáért fog beszélni.