A kert nem csupán egy praktikus és/vagy látványos zöld terület a ház körül – ha jól van kialakítva, igazi menedékké válhat, ahol a természet közelségét zavartalanul élvezhetjük.

A kerti filagória pedig win-win szituációt teremt: nemcsak árnyékot és védelmet nyújt, de esztétikai szempontból is feldobja a kert látványát. Legyen szó kellemes kávézásról a reggeli napsütésben vagy baráti grillezésről nyári estéken, a szóban forgó megoldás tökéletes választás.

Ebben a cikkben bemutatjuk, miért érdemes filagóriát építeni, milyen típusai léteznek, milyen anyagokat érdemes használni, és mire figyeljünk a tervezés és kivitelezés során.

Mi az a kerti filagória?

A filagória egy könnyű szerkezetű, oszlopokon álló, tetővel ellátott építmény, amely árnyékot biztosít, védelmet nyújt az időjárás viszontagságaival szemben, és egyedivé varázsolja a kertet.

Általában fából készül, de egyre népszerűbbek a fém vagy kombinált szerkezetek is.

Nyitott vagy félig zárt formában is megépíthető, attól függően, hogy milyen célra szeretnénk használni.

A filagóriák praktikusak és sokoldalúak – használhatók pihenőhelyként, kültéri étkezőként, grillező sarokként vagy akár kerti dekorációs elemként is.

Kerti ötletek: miért érdemes kiülőt építeni?

Igazából felsorolni is nehéz a számos indokot, de azért mi mégis megpróbáljuk:

  • Esztétikai érték – Elegáns megjelenésével bármilyen kertet szebbé tesz. Egy jól megtervezett szerkezet harmonizál a környezettel, és igazi dísze az udvarnak.
  • Pihenés és kikapcsolódás – Árnyékot biztosít a tűző nap ellen, így kellemes helyszínt teremt a pihenéshez és a szabadtéri tevékenységekhez.
  • Kültéri étkezőhely – Ha szeretünk a szabadban étkezni, a filagória tökéletes színteret biztosít az étkezőasztal számára.
  • Védelem az időjárás viszontagságai ellen – Esőben vagy túl erős napsütésben is kellemes helyet nyújt, ahol mindig zavartalanul élvezhetjük a friss levegőt.
  • Növényfuttatásra is ideális – Ideális hely kúszónövények számára is, mint például a vadszőlő, a lilaakác vagy a rózsa. E növények pedig még hangulatosabbá és természetközelibbé varázsolják a kertet.

A kerti kiülő típusai

Attól függően, hogy milyen funkcióra és milyen kialakításra van szükségünk, többféle filagória közül választhatunk:

1. A nyitott

Ez a klasszikus változat oldalfalak nélkül, csak oszlopokkal és tetővel rendelkezik. Ideális választás, ha szeretnénk élvezni a kert látványát és a természet közelségét.

2. A féli zárt

Ezek a típusok oldalról részben zártak, például rácsos vagy dekoratív faelemekkel ellátva. Nagyobb védelmet nyújtanak a szél és az eső ellen, de még mindig megmarad a nyitott térérzet.

3. A teljesen zárt

Ebben az esetben az oldalfalak teljesen beépítésre kerülnek, és akár üvegfelületekkel is kombinálhatók. Ez a típusú pavilon kerti pihenőként vagy télikertként is használható.

4. A multifunkcionális

Ezek a nagyobb méretű építmények kifejezetten grillezéshez vagy szabadtéri főzéshez lettek kialakítva. Ennek függvényében gyakran téglából vagy kőből készült grillező vagy kemence is beépül a szerkezetbe.

Milyen anyagból készüljön a bútor?

A kerti filagória tartósságát és esztétikai megjelenését nagyban meghatározza az alapanyagok minősége.

  • Fa – A legnépszerűbb és legtermészetesebb választás. A tölgy, fenyő és akác gyakori alapanyagok, amelyeket megfelelő felületkezeléssel hosszú élettartamúvá tehetünk.
  • Fém – A modern megoldások kedvelőinek ajánlott. A kovácsoltvas vagy rozsdamentes acél szerkezetek rendkívül strapabírók, de időnként karbantartást igényelnek.
  • Kombinált anyagok – Egyes kerti pavilonok fém és fa kombinációjából készülnek, így ötvözik a klasszikus és a modern dizájnelemeket.

Mire figyeljünk a pavilon tervezése során?

Helyszín kiválasztása – Fontos, hogy a filagóriát olyan helyre építsük, ahol nem takarja el a kert többi részét, ezáltal árnyékolva el a növényeket.

Méretek meghatározása – Gondoljuk át, hogy hány ember fogja használni a pavilont, és ennek megfelelően tervezzük meg a méretét.

Stabil alapozás – A megfelelő alapozás elengedhetetlen, különösen nagyobb szerkezetek esetén. Beton alap vagy kavicságy segít a stabilitás biztosításában.

Időjárásálló bevonat – Ha fából készül, elengedhetetlen a fa védelme lazúrral vagy speciális kültéri festékkel.

Karbantartás és hosszú élettartam a prémium minőség jegyében

A kerti pavilon tartósságát a rendszeres karbantartás is befolyásolja. A faelemeket időnként újra kell kezelni az időjárásállóság érdekében, a fémrészeket pedig érdemes ellenőrizni a rozsdásodás elkerülése miatt. Ha kúszónövényekkel szeretnénk befuttatni, akkor azok metszése és gondozása is fontos lesz.

Verdikt – megéri!

A kültéri pavilon nem csupán egy kerti építmény – sokkal inkább olyan tér, amely új szintre emeli a kert használhatóságát és hangulatát. Legyen szó meghitt pihenőhelyről, baráti összejövetelről vagy romantikus kerti sarokról, a megfelelően megtervezett filagória évtizedeken át szolgálja a tulajdonosát.

Ha te is szeretnéd a kertedet egy ilyen különleges építménnyel gazdagítani, érdemes alaposan átgondolni a terveket, kiválasztani a megfelelő anyagokat, és olyan szakértőkre bízni a kivitelezést, akik garantálják a minőséget.

Tervezz okosan, és élvezd a saját kerti oázisod nyugalmát!