A felújított konyhabútor nem csupán a kreativitásunk ékes bizonyítéka – a renoválás amellett, hogy felszínre hozza a bennünk lévő alkotókedvet, remek lehetőséget ad a pénzmegtakarításra is.
Festett konyhabútor? Miért ne!
A DIY ötletek, a kézműves produktumok manapság újra a reneszánszukat élik. Ma már senki nem fog ránk furán nézni, ha ecsetet és festéket ragadva mi magunk állunk neki a nappali falainak átszínezéséhez vagy éppen a konyhabútor felújításához. Az igazság az, hogy ezek a projektet laikusként csak addig rémisztenek meg minket, amíg egy kicsit mélyebbre nem ássuk bele magunkat a témában. A bútorok átfestése vagy átfóliázása egyáltalán nem ördöngös feladat – ha picit utánajárunk a témának és beszerezzük a szükséges alapanyagokat, kellékeket, igazán mutatós eredményeket érhetünk el, ráadásul jóval olcsóbban, mintha egy teljesen új garnitúrát vásárolnánk.
Konyhabútor festése – a nulladik lépés
Mielőtt bemutatnánk a konyhabútor újjá varázslásának lépéseit, fontosnak tartjuk megemlíteni az adott munkafelület felkészítésének mérvadó szerepét. Ha ugyanis ezt kihagyjuk, esetleg nem megfelelően végezzük el, sajnos a végeredmény sem lesz szép. Miután teljesen kipakoltuk a szekrényt, fektessünk fokozott hangsúlyt a munkafelület teljes tisztítására is. Ez nem csupán a bútor teljes zsírtalanítását, de csiszolását és portalanítását is takarja. Roppant jutányos megoldás, ha a zsírtalanításhoz a szódabikarbóna-ecet kombináció szupererejét vetjük be – a házi praktikák e gyöngyszeme ebben az esetben is jó szolgálatot tehet. Ha a felületről eltűnt a szennyeződés, töröljük át nedves kendővel, majd hagyjuk megszáradni. Amennyiben a bútor már száraz, csiszoljuk át a festeni kívánt felületeket puha, kisszemcsés csiszolókoronggal, majd utolsó lépésként alaposan portalanítsuk a felújítani kívánt konyhabútort.
Profikat idéző körültekintés – dióhéjban a maszkoló szalagozásról
Könnyen megtörténhet, hogy nem szeretnénk az adott bútor minden egyes részét befesteni. Annak érdekében, hogy a befesteni nem kívánt területekre ne kerüljön festék, használjunk maszkoló szalagot. A festés után a ragasztószalagokat könnyedén eltávolíthatjuk.
Felújított konyhabútor – az alapozás fontosságáról
Ha a munkafelület maximálisan tiszta, következő lépésként jöhet az alapozás. Az alapozás nagy szerepet játszik abban, hogy a későbbiekben felvitt festék- és lakkrétegek a megfelelő módon tapadjanak a felülethez, így annak fontosságát nem érdemes elbagatellizálni. Hazai viszonylatban az egyik legnépszerűbb alapozó a Harzo egyik terméke, a Harzo T-16 speciális hídképző és alapozó. A kezdő és a profi barkácsolók által is előszeretettel használt alapozó kifogástalan minőségű tapadóhidat képez a felújított konyhabútor felülete és az arra kent festékréteg között. A T-16 alapozó egyik legnagyszerűbb tulajdonsága a gazdaságossága – már egyetlen felvitt réteg is profi minőséget garantál.
Konyhabútor festése, milyen anyaggal festhető?
A felújított konyhabútor festésénél alapvetően több választási lehetőségünk is van, így a végeredményt, azaz a már kész darab stílusát, kisugárzását is abszolút a személyes igényeink szerint alakíthatjuk. Ha az alapozás során a Harzo termékének szavaztunk bizalmat, és elégedettek voltunk az eredménnyel, egészen nyugodtan maradhatunk a márkánál a festékvásárlás során is. A Harzo festékek igazán időtálló produktumok, remekül terülnek, strapabírók és kitűnő az ár/érték arányuk is. Figyelem! Válasszuk bármelyik típust is a Harzo festékei közül, a száradást követően a zárásnál mindenképpen használjunk kétkomponensű lakkot.
A laminált konyhabútorok legjobb barátja: az Autentico festék
Az Angliában gyártott Autentico festékek igazi környezetbarát produktumok. Roppant felhasználóbarátnak számítanak, könnyű azokkal dolgozni. A színes spektrumot bejáró festékek kifejezetten bababarátnak minősülnek, így bátran használhatjuk azokat, nem károsak az egészségünkre nézve. Az angol festékek ára is baráti, amit tovább fokoz rendkívüli ergonómiájuk. A szóban forgó produktumok rendkívüli strapabírók, UV védelemmel is el vannak látva, sőt, még záróréteg felvitelére sincs szükség, hiszen az Autentico festékek a 2 az 1-ben elvvel operálnak.
A konyhabútor festése krétafestékkel is megoldható?
Igen! A manapság oly nagy népszerűségnek örvendő, kétségtelenül egyedi hatású krétafesték abban az esetben is jó szolgálatot tesz, ha a konyhabútor újragondolása a cél. De mi is tulajdonképpen ez a szóban forgó közönségkedvenc termék? Nos, a krétafesték tulajdonképpen vízbázisú latex festék, amelyet a gyártók mészkőporral elegyítettek. A krétafesték egyik legnagyszerűbb tulajdonsága, hogy az előzetes alapozás nélkül is beváltja a hozzá fűzött reményeket. Jutányos az ára, szépen terül és száradás után valódi vintage és rusztikus hangulatot áraszt. Nagyon felhasználóbarát, könnyű vele dolgozni, ezenkívül pedig rendkívül gyorsan is szárad. Érdemes tudni a krétafestékről, hogy nemcsak natúr, de már kezelt fához is remekül tapad, illetve a műanyag és a laminált felületekhez is. A fémhez és az üveghez viszont nem.
Felújított konyhabútor – konyhabútor fólia, avagy a könnyebbik megoldás
Könnyen megtörténhet az is, hogy az egyszerűbb módszert választanánk szívesebben a konyhabútor felújítására. Ebben a bútorfóliázás áll a rendelkezésünkre. A szóban forgó módszer valóban egyszerű, hiszen nincs más dolgunk, mint a gazdag skálát felölelő kínálatból kiválasztani azt a fóliát, ami a leginkább megfelel az ízlés-világunknak. Persze mielőtt még méretre vágnánk, illetve felragasztanánk a helyére a fóliát, a munkafelület felkészítésére is nagy hangsúlyt kell fektetni. Ez többé-kevésbé ugyanúgy történik, mint a fent ecsetelt festési folyamatok előtt, azzal a különbség, hogy ez esetben nincs szükség alapozásra.
Felújított konyhabútorral járó előnyök
Érdemes-e tehát belevágni a bútorfelújításba, akár kezdőként is? A válasz egyértelmű: mindenképp. Ha így döntünk, nemcsak a környezetet kíméljük, illetve az ökológiai lábnyomunkat csökkentjük, de értéket is teremtünk. Az pedig már igazán csak hab a tortán, hogy a zsebtárcánknak teszünk jót, ha a belemerülünk a bútorrenoválás kétségtelenül izgalmas világába.