Az emberiség rengeteget köszönhet a természetnek. Sajnos manapság már minden előállítható műanyagból, ami tartós, ám emiatt nagyon nehezen bomlik le és az előállítása is rendkívül környezetszennyező. A fafeldolgozás során nem keletkezik annyi káros anyag, ráadásul az így készült termékek, árucikkek, bútorok, építészeti elemek, épületek teljes mértékben újrahasznosíthatóak. Sokkal nívósabb és mutatósabb egy fából készült tárgy, a műanyaggal ellentétben. Viszont ennek is megvannak a maga hátrányai, amik szintén a környezetet érintik.
A fafeldolgozás lépései
A fafeldolgozáshoz először fakitermelésre van szükség, ami manapság hatalmas méreteket öltött, ráadásul ez sok esetben illegálisan történik a világ számos pontján. Dél-Amerikában például az esőerdők egyre jobban fogynak, mivel a marhatenyésztőknek hatalmas legelőkre van szükségük az állatok legeltetéséhez. Viszont a fafeldolgozással önmagában nincs semmi gond, amennyiben az szakszerűen, a jogszabályoknak megfelelően történik. Az Európai Unión belül már számos törvény született a fafeldolgozással és a fakitermeléssel kapcsolatban, amik elősegítik a minőségi termékek előállítását, ugyanakkor a környezet védelmében is pozitív szerepet játszanak.
Fafeldolgozás modern eszközökkel
Hazánkban a fafeldolgozás egyre modernebb keretek között történik. Hogyha minőségi, végeredményt szeretnénk, akkor kifogástalan alapanyagra lesz szükség. Éppen ezért kell minden esetben a fafeldolgozásnak ellenőrzött körülmények között történnie. Egy modern fűrészüzemben, szinte mindenre van lehetőség, az automatizált gépsornak köszönhetően, ami nagy előrelépést jelentett a fafeldolgozásban. Egyetlen CNC-vezérlésű ács szabászgéppel egész tetőszerkezetek és más faszerkezetek kivitelezése is lehetséges. A tetőszerkezetek gyártása nagy precizitást igényel, ami ebben az esetben 0,1 mm pontossággal is kivitelezhető.
Milyen a megfelelő faanyag?
Ennek tekintetében az eredményes fafeldolgozás, az alapanyag minőségén kívül csupán, abban az esetben megvalósítható, hogyha rendelkezésre áll a megfelelő technológiai háttér. A fafeldolgozás után a faanyagot olyan körülmények között kell tárolni, ahol megőrzi a tökéletes minőségét. Természetesen a műszárítás sem maradhat ki, ami fontos részét képezi a fafeldolgozásnak. A hatékonyságot tekintve nem árt, hogyha ez teljesen összhangban van a termék előállítás ütemével. A különféle felhasználási területekhez, különlegesen kezelt faanyagra van szükség. Az impregnáló berendezések segítségével beállítható az áztatási ciklusok száma, ami egy speciális oldatban történik, a fafeldolgozás alkalmával. Az oldalt töménysége is igény szerint beállítható.