A faeszterga házilag használva is hasznos társunk lehet, elengedhetetlen kelléke valamennyi hobbi barkácsoló házi műhelyének.
Bár egy komolyabb gépnek elkérik az árát, ami akár jelentősebb beruházás is lehet, ha megtanuljuk jól használni és hasznos egyedi dolgokat készíteni vele, könnyen visszahozhatja az árát. Amellett, hogy a barkácsolás remek hobbivá is válhat, hiszen mindig jól esik az embernek, ha saját keze munkájában gyönyörködhet a háza körül és kiváló kisebb ajándékokat is faraghatunk vele. Mi mindenre is lehet jó egy faeszterga házilag és el tudjuk mi is készíteni a sajátunkat? Mostani bejegyzésünkben ehhez adunk tippeket.
Mire való a faeszterga?
A faeszterga házilag használva is nagyon sokoldalú eszköz. Elsősorban kisebb tárgyakat készíthetünk vele, például bútorok egyes alkatrészeit, darabjait. Ha például eltörött a szék lába vagy karfája, mi magunk is képesek leszünk pótolni, ha megfelelően tudjuk használni. Az interneten rengeteg oktatóvideó érhető el, amelyek segítségével mi is könnyedén elsajátíthatjuk használatát.
Ha csak egyszerűbb munkákra, kisebb tárgyak elkészítésére használnánk hobbi szinten, a faeszterga házilag is elkészíthető, komolyabb munkákhoz azonban jobban jön egy gyári darab, akár használt állapotban is.
Ha hosszabb anyagokkal dolgozunk, akkor szükségünk lesz valamivel megtámasztani őket. Erre való az úgynevezett állóbáb, ismertebb nevén a lünetta. Ezzel több irányból tudjuk rögzíteni a megmunkálandó anyagot, amely nem fog elmozdulni nagyobb erőbehatás esetén sem és stabilan, biztonságosan dolgozhatunk vele. A lünetta szintén elkészíthető házilag is, de ha nem szeretnénk sokat foglalkozni a tervezéssel, a szükséges alkatrészek beszerzésével, az interneten ezekből is találhatunk akár hobbi felhasználásra szóló, akár profi darabot is.
Aprólékos kidolgozás, fafaragás minták faeszterga segítségével
A jó kitámasztás nagyon fontos tehát akkor is, ha aprólékos kidolgozást igénylő feladatot végzünk, ahol a milliméteres elcsúszás is komoly bonyodalmakat tud okozni. Igazán egyedi, frappáns fafaragás minták léteznek, a viszonylag egyszerűbbtől a komolyabb kézügyességet igénylőkig itt. Ha mi is elsajátítanánk ennek technikáját, az interneten is érhetők el oktató anyagok, de akár egy tanfolyamra is beiratkozhatunk. Mindenesetre rengeteg letölthető fafaragás minta is létezik, ha szeretnénk, onnan is tudunk ihletet meríteni.
Milyen módokon lehetséges a famegmunkálás?
Alapvetően kétfajta módon foghatunk neki a famegmunkálásnak: hosszirányú, illetve keresztirányú esztergálással. Ha hosszirányban dolgozunk, akkor a farostok párhuzamosak a forgástengellyel. Ilyen módszerrel értelemszerűen a hosszúkás tárgyak, mint oszlopok, vagy az asztal, szék lábai készülnek. Keresztirányú famegmunkálás során pedig a faanyag rostjai merőlegeslek lesznek a szerszámra. Olyankor alkalmazzuk ezt a technikát, amikor laposabb tárgyakat, például korongokat, fatálalkat készítünk, vagy a példánál maradva, a szék ülőlapja vagy háttámlája.
Faeszterga házilag: milyen tárgyak elkészítésével érdemes foglalkoznunk?
Ha jól kiismerjük magunkat a különböző famegmunkáló eszközökkel, akkor szinte valamennyi problémára találhatunk fa alapú megoldást. Ha igazán profik vagyunk, egy evőeszköz, merőkanál, de akár díszített székláb vagy egy fa lépcső is elkészíthető.
Ajándéknak nagyon jók lehetnek a díszített fa tál, tányérok, de akár pohár vagy edény alátéteket is készíthetünk. A legaprólékosabb kidolgozáshoz pedig egy gravírozót is használhatunk, amellyel már igazán személyes meglepetéseket készíthetünk saját kezünkkel és kreativitásunkkal. Otthoni használatra is bármikor elkészíthetünk egyszerűbb apróságokat, legyen szó fali kulcstartóról, díszesebb tárolódobozt vagy telefontartót. Ezek pedig nem csak nekünk lesznek kedves tárgyak, hanem a mindennapi életben is jó szolgálatot tehetnek, igazán praktikusan funkcionálhatnak.