A csináld magad ötletek között szemezgetve az akár komolyabb faipari szerszámokat igénylő feladatok mellett bőséggel találunk olyanokat, amelyek sem tapasztalatot, sem komolyabb felszerelést nem igényelnek.
A különféle kreatív megoldások az utóbbi időben annyira népszerűek, hogy angolul a DIY ötleket („Do it yourself”) összefoglaló elnevezéssel szokták őket illetni. Közös bennük, hogy kis ügyességgel, érdeklődéssel és adott esetben szerszámokkal otthon is elkészíthetjük őket, praktikus és frappáns megoldást jelentve valamilyen helyzetre. Természetesen fából is rengeteg mindent elkészíthetünk, nézzünk is egy párat ezek közül.
Csináld magad ötletek fából: milyen szerszámokra lesz szükségünk?
Vannak olyan alapfelszerelések, amelyek biztosan nem hiányozhatnak, szinte bármilyen fából készült tárgyat készítenénk el saját kezünkkel. A csavarhúzó és a csavarbehajtó valamennyi helyzetben szükséges lehet, esetleg egyszerűbb tárgyak esetében elég, ha ragasztóval dolgozunk. Attól függően, hogy mit szeretnénk elkészíteni, jól jöhet a különböző fafaragó kések, vésők, fa- vagy gumikalapács, a gyalugép, a körfűrész vagy a dekopír fűrész is.
Lehet, hogy van saját barkács műhelyünk otthon a megfelelő szerszámokkal, de az is előfordulhat, hogy bérelnünk kell szerszámokat.
Ha komolyabban érdeklődünk a barkácsolás iránt és a kézügyességünk, affinitásunk is megvan hozzá, akkor érdemes lehet egy komolyabb saját faipari gépi szerszám beszerzése. Hiába van magasabb ára egy minőségi darabnak, ha tényleg kihasználjuk előnyeit és kitanuljuk a barkácsolást, később akár az árát is visszahozhatja, hiszen nem kell többet asztalokra, székekre vagy könyvespolcokra költenünk.
Ráadásul a csináld magad „techikával” igazán személyre szabott, igényeinknek megfelelő tárgyakat tudunk elkészíteni.
Az interneten szerencsére rengeteg oktató videó és anyag elérhető, amelyek segítségével könnyedén megismerkedhetünk egy – egy elsőre bonyolultabbnak tűnő gép használatával is. Ha teljesen kezdők vagyunk érdemes például egy egyszerűbb polccal kezdeni, profi barkácsolóként pedig már komolyabb asztalokat, szekrényeket vagy akár ágyakat is készíthetünk. Ha pedig kellő kézügyességet érzünk magunkban és képesek vagyunk aprólékos, precíz munkára is, akkor egy gravírozó segítségével igazán személyre szabott ajándékokkal kedveskedhetünk rokonainknak, ismerőseinknek.
Mik a legjobb DIY ötletek kezdők számára?
Ha sem a faipari gépi, sem a kézi szerszámokat nem nagyon ismerjük és túl sok tapasztalatunk sincs a barkácsolás terén, egyszóval most kezdenénk bele életünk első csináld magad projektjébe, természetesen olyan tárgyat kell elkészítenünk, ami egyáltalán nem lehet balesetveszélyes: Tehát egy pad vagy szék barkácsolása nem biztos, hogy a legjobb gyakorlás.
Kezdhetünk például egy egyszerűbb tárolópolccal, akár a pincébe, ritkán használt cipőink számára. Mindenképpen szükségünk lesz egy megfelelő munkafelületre, ugyanis még a legegyszerűbb polcok vagy szekrények esetében is pontos vágásokra lesz szükségünk, hogy a lapok megfelelően illeszkedjenek egymáshoz. Nagy segítség lehet továbbá egy pár asztalos szorító, amivel megfelelő erősséggel tudjuk rögzíteni a megmunkálandó faanyagot.
Legegyszerűbb, ha dekopír fűrésszel vágjuk méretre a lapokat, mivel vékonyabb lapok vágására kiválóan alkalmas megoldás. Ha ezzel megvagyunk, akkor először össze kell ragasztanunk a lapokat, majd összeszögelni őket: először az oldalakat a hátsó részbe, majd a tetjét az oldalakba és vissza.
Ha komolyabb könyvespolcot készíteként, akkor fontosabb a stabilitás. Ekkor egyrész vastagabb anyaggal kell dolgozni, amelynek vágásához kézi vagy gép körfűrészre lehet szükségünk. Valamint szükségünk lesz fúrógépre és marógépre is. Ez utóbbival tudunk úgynevezett hornyokat marni a faanyagba, amibe a polcok jobban és stabilabban tudnak illeszkedni.
Ha pedig csak egy egyszerűbb fali polcot készítenénk, akkor sem lesz szükségünk semmilyen extra szerszámra a fúrógépen és a dekopír fűrészen kívül. Ehhez mindösszesen egy polcként szolgáló, hosszabb deszkalapra és két fa konzolra lesz szükségünk. A polc mélysége adott, ehhez kell alulra két konzolt illeszteni. Miután ezeket méretre vágtuk, egy dekopír fűrésszel kivágtuk a megfelelő ívet, majd egyik végét alulról a polchoz csavarozzuk arra figyelve, hogy a csavar ne bukkanjon ki a léc másik oldalán. A stabilabb tartásért érdemes ezt is ragasztóval rögzíteni előtte. Ha ezzel megvagyunk, nincs más dolgunk, mint a falba csavarozni, lehetőleg tiplik használatával.
Csináld magad karácsonyi ajándékok
Ha egy egyszerűbb karácsonyi ajándékot készítenénk el, akkor ha megvan a türelmünk és kézügyességünk az aprólékos munkához, akkor igazán egyedi, személyes ajándékokat készíthetünk.
Kézi gravírozással is nagyon remek meglepetések készíthetők. Ehhez nem kell más, mint egy kis kreativitás, a megfelelő anyag és egy kézi gravírozó. Ezt úgy kell fogni és használni, mint egy ceruzát, legfeljebb elsőre a rezgés hathat furcsán. Ha először ptóbálkozunk, érdemes valami egyenes felülető, puha fa anyagot választani. Egy farönkből egyenesen levágott „szeletet” is használhatunk, nagyon jól tud mutatni.
Érdemes először ceruzával felrajzolni a felületre azt az alakot, ábrát, amit meg szeretnék jeleníteni, majd ezen végigmenni a kézi gravírozóval. Arra mindenképpen ügyelnünk kell, hogy gravírozás során apró fa darabok pattannak szerte szét, ezért mindenképpen javasolt védőszemüveg, valamint pormaszk használata is.
A csináld magad ötletek tárháza szinte végtelen, az interneten egymás után találhatjuk az egyedibbnél egyedibb megoldásokat.
Ráadásul remek oktatóvideók is léteznek, amelyeket figyelmesen megtekintve mi is elsajátíthatunk nagyon hasznos és praktikus fogásokat. A csináld magad ötletek nem véletlenül népszerűek, hiszen ekkor valóban igaz, hogy talán jobb adni, mint kapni. A saját kűtfőből merítve saját kezünkkel készített ajándékokkal nekünk is jó érzés meglepni szeretteinket akármilyen ünnep során.